Дошкільний навчальний заклад №21
"Вербонька" комбінованого типу
Мелітопольської міської ради
Запорізької області
ГРУПА № 1 "Квіточка"
ЗагоВас раді вітати:
Вихователі:
Кучеркова Тетяна Вікторівна
Корпусова Інна Євгенівна
Помічник вихователя:
Семидоцька Ольга ПавлівнаDFc
ПАМ’ЯТКА: ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ
Екологія - це все живе, що нас оточує, чим ми дихаємо і живемо.
З перших років життя у дітей формулюється початок екологічної культури.
Екологічна культура дошкільників формується через образ досконалого навколишнього світу, умовного ідеалу. Уявлення про ідеал ґрунтуються на: знаннях про природу та екологічні потреби живих організмів позитивному ставленні дорослих до природи усвідомленні своєї відповідальності за екологію.
Діти бачать вдома, як сім’я доглядає за квітами, домашніми улюбленцями. Вони тягнуться до всього живого, їм хочеться погладити тварину і помилуватися красивими квітами.
Екологічне виховання - це і є пізнання живого, яке оточує дитину в своєму середовищі проживання, і наше головне завдання - навчити дітей охороняти і берегти те, що вони бачать.
Основними методами та формами екологічного виховання дошкільників є: спостереження, екскурсії, ігри, бесіди тощо.
1. Перебуваючи разом з дітьми на прогулянці, спостерігайте.
2. Перебуваючи з дітьми в парку, помилуйтесь його красою, погодуйте живих істот. Доступно пояснювайте дітям, що ламати гілку дерева не можна, особливо взимку. Взимку вони сплять і у них тільки ми - захисники. Потрібно коріння вкрити снігом, пояснюючи, що так ми допомагаємо їм вижити взимку. А буваючи з дітьми взимку в лісі, зверніть увагу на тишу, її красу і як добре дихається в лісі. Навесні природа перетворюється і ми радіємо кожній новій травинці і новому листочку.
3. Разом з дітьми уважно огляньте кімнатні рослини, які є у вас вдома.
4. Читайте дітям книжки про природу, екологію.
5. Запропонуйте дітям розповісти вам оповідання, яке прочитали їм в ЗДО чи вдома.
Виховуйте у дітей почуття милосердя і співчуття, вчіть бачити і примножувати красу навколишнього світу - і це не пройде даремно: дитина навчиться дбайливо ставиться до всього і буде уважною не тільки до навколишнього світу, а й до своїх батьків.
Конспект заняття
Освітній напрям: "Дитина в природному довкіллі"
Тема: «Вода-водичка»
Мета: закріпити знання дітей про воду та її властивості, про місцезнаходження води в природі, потребу у воді для всіх живих істот та для об’єктів неживої природи. Навчити розрізняти стан води (холодна, тепла, чиста, прозора, забруднена, без смаку). Розвивати вміння логічно мислити, міркувати, робити невеликі висновки, узагальнення. Виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання: демонстраційний – картина до заняття: 2 склянки з чистою та підфарбованою водою, ложка; 2 чашки з теплою та холодною водою;
Хід заняття:
Вихователь. Сьогодні ми розглянемо з Вами, діти, дуже цікаву тему – а от назву її Ви дізнаєтесь відгадавши мою загадку:
Мене п’ють,
Мене ллють,
Усім потрібна я.
Хто я така?
(Вода)
Вихователь. Вірно, це вода. Діти, сьогодні до нас в гості прийшла лялька Марійка. Але щось із нею трапилося! Доторкніться будь ласка до її пальто, шапочки які вони? (Мокрі). Як ви думаєте, чому у ляльки зранку одяг мокрий? (Діти роблять припущення). Діти, лялька мені розповіла, що вона не взяла парасольки, а ідучи до нас попала під дощ, от і промокла. Ну що ж, Катю, зніми свій мокрий одяг, ми посушимо, а ти посидь у нас на занятті і послухай наших дітей. Діти, а дощ це що? Який дощ падає чистий, чи брудний?
Вихователь. Знову хтось до нас стукає. (Вихователь заносить ляльку-хлопчика
Іванко мокрий та брудний). Діти, як ви думаєте, що трапилось із Іванком? (Діти роблять припущення).
Вихователь. Іван мені каже, що він впав у калюжу. Діти, а калюжа – це що? Яка вода у калюжі? Зараз тебе, Іванку, Тетяна Вікторівна гарно помиє, а потім ми тебе навчимо, як потрібно ходити по тротуарах щоб не потрапити в калюжу.
Вихователь. От, діти, ми сьогодні поговоримо про воду. Скажіть мені де знаходиться вода в навколишньому (калюжі, дощ, в крані, річці, колодязі тощо).
Вихователь. Подивіться на мій стіл. У мене на столі є у склянці звичайна вода, яку я набрала з водопровідного крану, на якій ми готуємо їжу, п’ємо її. Хто мені скаже яка це вода? Якого кольору (якщо називають білого, показати аркуш білого паперу, за ним нічого не видно). У чистій воді все видно, ось я покладу у склянку ложку, чи видно її? Це тому що вода чиста, прозора. А ось у цій склянці яка вода? (Підфарбована). Давайте покладемо ложку у цю склянку, чи видно її? Чому?
Висновок: чиста вода – прозора і у ній видно всі предмети, коли їх туди кинути, а у брудній – нічого не видно.
А що ви можете сказати за воду у цих склянках? (Вода чиста).
А зараз доторкніться до чашок. Що ще можете сказати? (Вода може бути холодна і тепла). Чому ця вода у чашці тепла? Де знаходиться тепла вода? Коли у басейні тепліша вода влітку чи взимку? Що може нагріти воду? (відповіді дітей).
Вихователь. Зверніть увагу, у вас на столі теж є склянки з водою. Загляньте до них. Що можете сказати про вашу воду? (Чиста, тепла). А зараз візьміть свої
ложки, наберіть із своєї склянки води і покуштуйте її на смак. Яка ваша вода? (Без смаку). Візьміть іншу чашку з водою і попробуйте цю воду на смак. Яка вода? У кого солона вода? кисла ? солодка? Як ви думаєте від чого вода стала солодкою? кислою? солоною?
Висновок. Вода в природі без смаку, але в ній можна розчинити цукор, і вона стане солодкою (те ж саме про сіль…).
Фізкультхвилинка.
Наберу з криниці
Свіжої водиці
Буду личко умивати
Буду промовляти:
Водичко, водичко
Умий моє личко
Рум’яне та біле
Як сонечко миле!
(Діти промовляють вірш за вихователем та виконують відповідні рухи). Всі закрийте очі, здогадайтесь що я буду робити? (Ллю воду з чайника в чашку).
Висновок: воду можна лити. ще раз закрийте очі. (Капає водичка).
Висновок: вода може литися і капати. А у річках що робить вода? (Тече, біжить). Давайте поговоримо з вами для чого потрібна вода? (Мити посуд, прибирати, для обігрівання приміщення, пити воду, варити їсти…).
Послухайте вірш :
Якби на всьому світі не стало вмить води
І висохли б всі річки, озера і ставки
Тоді б не падав білий сніг, не капав дощ
Ніхто з гори на санках кататися б не зміг
Якби на всьому світі не стало вмить води
Пожовкли б городи, загинули б сади.
В морях, в океані загинули б кити
Щоб чиста та цілюща вода була завжди
Ми її повинні берегти.
Вихователь. Про що цей вірш? Так що б сталося, якби пропала вода?
(Припущення дітей). Як добре, що у кранах у нас є чиста, прозора, холодна та тепла вода. І для того щоб вона завжди була у нас, її треба берегти. А як?
Зараз пограємось у гру, яка називається ”Кому і для чого потрібна вода?”. Я буду називати предмети, якщо для них потрібна вода, ви плескаєте в долоні, якщо ні – мовчите. (Дереву, тарілці, людині, квітці…).
Вихователь. От і визначили ми що вода потрібна всім живим істотам щоб жити, предметам неживої природи потрібна щоб їх мити, тримати в чистоті, тому з водою треба дружити, берегти її.