Дошкільний навчальний заклад №21
"Вербонька" комбінованого типу
Мелітопольської міської ради
Запорізької області
Медичне забезпечення здійснює сестра медична старша
ФЕДЧЕНКО ТЕТЯНА ОЛЕКСАНДРІВНА
Медична робота спрямована в таких напрямках:
1. Лікувально-профілактична:
-
обстеження дітей, визначення групи здоров’я;
-
виконання основних рухів;
-
антропометричні вимірювання;
-
фізкультурно-оздоровча.
2. Протиепідемічна:
-
профілактика сезонних захворювань.
3.Санітарно-просвітницька:
-
робота з колективом;
-
робота з батьками;
-
випуск санбюлетнів;
-
організація куточка здоров’я;
-
оформлення листів здоров’я.
НОРОВІРУС!
Норовірус -гостра кишкова інфекція.
Збудником норовіруса - є один з різновидів ентеровірусів.
Механізм передачі даної інфекції - фекально-оральний, не виключається і респіраторний. Вірус виділяється від хворої людини з природними відправленнями та іншими виділеннями, наприклад, блювотою.
Шляхи передачі:
-
харчової - найбільше значення мають морепродукти;
-
водний - вода, лід;
-
контактно-побутовий - контакт.
Інкубаційний прихований період від декількох годин до 2-х діб. Захворювання проявляетсяв вигляді:
-
нудоти,
-
блювоти,
-
діареї до 8 разів на добу,
-
незначного підвищення температури тіла,
-
симптомів загальної інтоксикації, що виявляються слабкістю і блідістю шкірних покривів.
Самопочуття нормалізується протягом декількох днів, але людина може бути заразним до 1 місяця після одужання, що й обумовлює зараження оточуючих і епідемічну небезпеку.
Відомі випадки летального результату від даної інфекції. Норовірус дуже заразний. Навіть найдрібніші частинки пилу з норовірусом викликають захворювання.
Вірус досить життєстійкий: вологе прибирання із звичайними миючими та спіртосодержащимі засобами не забезпечує його знищення, вірус стійкий до висихання, заморожування, нагрівання до 60 градусів, гине тільки від хлорвмісних дезінфікуючих засобів. Норовірусна інфекція вражає всі вікові групи.
Найбільш небезпечний норовірус для фізично ослаблених осіб, престарілих та дітей.
Специфічного лікування і вакцини проти Норовірус немає.
Основні заходи профілактики:
-
дотримання правил особистої гігієни, ретельне миття рук перед їжею і приготуванням їжі, після туалету, змивання фекалій при закритій кришці унітазу;
-
ретельна обробка овочів і фруктів, вживання в їжу термічно оброблених продуктів;
-
вживання гарантовано безпечної води та напоїв кип`ячена вода, напої у фабричній упаковці;
-
при купанні у водоймах і басейнах не допускати попадання води в рот.
Рекомендації для батьків
правил недопущення розповсюдження вірусу
Ось кілька важливих кроків, щоб захистити себе і інших від зараження респіраторними вірусами в закладі дошкільної освіти:
1. Тримати дітей вдома, якщо вони захворіли (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря).
Чому це важливо?
Дітям потрібен відпочинок, щоб одужати. Без достатнього відпочинку вашій дитині може знадобитися більше часу, щоб відчути себе краще. Людям з ослабленою імунною системою часто потрібно ще більше часу, щоб відновитися.
2. Тримати хворих і здорових дітей окремо.
- Уникати контакту із особами з проявами респіраторного захворювання, тримайтеся на відстані не менше 1-2 м від хворих людей.
- Шукати альтернативні способи участі дітей в зборах, наприклад дивитися їх по телевізору або в інтернеті, щоб вони могли уникнути особистого контакту. Це особливо важливо для дітей з високим ризиком ускладнень грипу.
Чому це важливо?
Краплі, що містять вірус грипу, можуть переміщатися не менше ніж на 1-2 м, тому залишаючись на такій відстані від хворих людей, можна знизити ймовірність того, що ваша дитина захворіє.
3. Навчіть своїх дітей завжди прикривати рот під час кашлю і чхання.
- Переконайтеся, що ваші діти прикривають ніс і рот серветкою, коли вони кашляють або чхають. Попросіть їх викинути використану серветку і негайно вимити руки.
Чому це важливо?
Прикривання носа і рота під час кашлю і чхання серветкою допомагає запобігти поширенню вірусу грипу через повітря і на ваших руках.
4. Навчіть дітей правильно мити руки.
- Переконайтеся, що ваші діти ретельно і часто миють руки з милом і водою.
- Якщо мило і вода недоступні, дайте їм дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60% для очищення рук.
- Навчіть їх, як важливо мити руки, перш ніж торкатися їх очей, носа або рота.
Чому це важливо?
Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь і предметів, таких як столи і дверні ручки.
5. Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся.
Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаються, такі як іграшки, столи , дверні ручки, поручні, клавіатури комп’ютера, телефони і іграшки.
Чи видаляє мило і вода при очищенні респіраторні віруси, включаючи SARS-CoV-2?
-
Так, застосування мила і води дозволяє ефективно очистити поверхні.
-
Ви також можете використовувати спиртовмісні та хлорвмісні дезінфікуючи засоби. Завжди дотримуйтесь інструкцій з використання дезінфікуючих засобів, на етикетці продукту.
Чому це важливо?
Точний термін виживання вірусу SARS-CoV-2 на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об’єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота.
6. Бути готовим і поінформованим.
- Будьте в курсі епідемічної ситуації із респіраторних захворювань, використовуючи офіційні джерела:
- офіційний сайт ВООЗ – http://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019,
- офіційний сайт ДУ «Центр громадського здоров`я МОЗ України» -
-
Будьте в курсі політики відвідуваності навчального закладу.
-
Знайте політику вашого роботодавця щодо відпустки через хворобу.
Чому це важливо?
Знання запобіжних заходів і способів отримання достовірної інформації допоможе вам скласти план захисту себе, своїх дітей та інших осіб.
ОБЕРЕЖНО КІР!
Кір є вкрай заразною важкою хворобою вірусного походження.
Кір залишається однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку в усьому світі, навіть незважаючи на наявність безпечної та ефективної вакцини.
Збудником кору є вірус із сімейства параміксовірусів. Вірус кору зазвичай розвивається в клітинах, розташованих в задній стінці глотки і в легенях. Кір - хвороба людини, якій, наскільки відомо, не хворіють тварини.
Ознаки та симптоми
Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після впливу вірусу і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через кілька днів з'являється висип, зазвичай на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по тілу і, в кінцевому підсумку, з'являється на руках і ногах. Вона тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип виступає через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Важкою формою кору з більшою ймовірністю хворіють діти раннього віку, які отримують погане харчування, особливо ті, хто недоотримує вітамін А, або ті, імунна система яких ослаблена ВІЛ / СНІДом або іншими хворобами.
Більшість смертельних випадків кору відбувається через ускладнення, пов'язаних з цією хворобою. Найчастіше ускладнення розвиваються у дітей у віці до п'яти років або у дорослих людей старше 20 років. Найсерйозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт (інфекцію, що приводить до набряку головного мозку), важку діарею і пов'язану з нею дегідратацію, вушні інфекції і важкі інфекції дихальних шляхів, такі як пневмонія. Серед груп населення з високими рівнями недостатності харчування і при відсутності належної медичної допомоги до 10% випадків кору закінчуються смертельним результатом.
У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет проти неї на все життя.
Хто піддається ризику?
Невакциновані діти раннього віку зазнають самому високому ризику захворювання на кір та розвитку ускладнень, включаючи смертельний результат. Заразитися кір може будь-яка людина, що не має імунітету - той, хто не була вакцинована або той, хто не виробив імунітет після вакцинації.
Передача інфекції
Висококонтагіозних вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах або безпосередньому контакті з інфікованими виділеннями з носоглотки.
Вірус залишається активним і контагіозним в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Він може бути переданий інфікованою людиною протягом періоду часу, що починається за чотири дні до появи у нього висипу і закінчується через чотири дні після її появи.
Лікування
Важких ускладнень кору можна уникнути при підтримуючому лікуванні, яке забезпечує гарне харчування, належне надходження рідини та лікування дегідратації за допомогою рекомендованих ВООЗ оральних регідратаціонних розчинів. Ці розчини відшкодовують рідина та інші важливі мікроелементи, які втрачаються при діареї і блювоті. Для лікування очних і вушних інфекцій і пневмонії слід призначати антибіотики.
Всі діти в країнах, що розвиваються, яким поставлений діагноз кору, повинні отримати дві дози добавки вітаміну А з інтервалом в 24 години. Це може допомогти запобігти ураження очей і сліпоту. Як показує досвід, добавки вітаміну А сприяють зменшенню числа випадків смерті від кору на 50%.
Профілактика
Регулярна протикорова вакцинація дітей у поєднанні з кампаніями масової імунізації в країнах з високими показниками захворюваності та смертності є основними стратегіями громадської охорони здоров'я, спрямованими на зменшення глобальної смертності від кору. Протикорова вакцина використовується протягом 40 років. Вона безпечна, ефективна і недорога. Імунізація одного дитини проти кору коштує менше одного долара США.
Протикорову вакцину часто об'єднують з вакцинами проти краснухи та / або свинки в країнах, де ці хвороби являють проблеми. Вона однаково ефективна як у вигляді моновакцини, так і в комбінованому вигляді.
ТУБЕРКУЛЬОЗ: ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
Що потрібно знати про лікування туберкульозу:
-
Оскільки туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує.
-
Не займайтесь самолікуванням, при появі хоча б декількох симптомів зверніться до дільничного лікаря.
-
Туберкульоз виліковується, за умови суворого дотримання режиму лікування.
-
Лікування туберкульозу проводиться під контролем медперсоналу.
-
Лікування туберкульозу тривале.
-
Протитуберкульозні препарати можуть викликати ускладнення, але ризик для здоров’я людини в сотні разів нижчий, ніж відмова від лікування туберкульозу.
Найпоширеніші симптоми захворювання на туберкульоз
-
Кашель, що триває більше 2-3-х тижнів.
-
Температура тіла протягом 7 днів і більше 37,2 С, іноді до 38 С.
-
Задишка.
-
Болі в грудній клітці.
-
Втрата апетиту, постійна втомленість.
-
Безпричинна втрата ваги.
-
Підвищене потовиділення, особливо вночі.
-
Домішки крові в мокроті при кашлі (кровохаркання).
Що робити, якщо ви або ваші рідні помітили подібні симптоми?
Відповідь тільки одна: необхідно якомога швидше звернутися до лікаря в поліклініку та негайно зробити флюорографічне або рентгенологічне обстеження. Не намагайтеся займатись самолікуванням, воно не буде ефективним! Не втрачайте дорогоцінний час! Потурбуйтеся про себе та своїх близьких, а лікування на ранній стаді допоможе уникнути небезпечних ускладнень та марних страждань і збільшить шанси на повне видужання.
Де лікують хворих на туберкульоз? Скільки триває лікування?
Як правило, лікування триває понад 6 місяців. Протягом перших двох місяців більшість пацієнтів перебуває в лікарні. Після закінчення цього терміну, лікування можна продовжити вдома ще принаймні 4 місяці. Впродовж цього періоду пацієнти приймають протитуберкульозні препарати щодня або тричі на тиждень у протитуберкульозних диспансерах.
Чи потрібно платити за лікування?
В Україні реалізується державна програма боротьби з туберкульозом, завдяки якій діагностика та лікування туберкульозу проводяться безкоштовно.
Цілі лікування:
-
повне лікування хворих на туберкульоз;
-
припинення передачі збудників здоровим людям;
-
запобігання розмноженню штамів мікобактерій туберкульозу, стійких до антибактеріальних препаратів;
-
запобігання смертельним результатам і важким ускладненням.
Чому не можна переривати лікування?
Постійне приймання протитуберкульозних препаратів – ключовий елемент успіху лікування. Практика показує, що більшість невдач лікування пов’язана не з неправильним вибором препарату і його дози, а з тим, що значна кількість пацієнтів просто перериває лікування. Це у свою чергу призводить до вироблення мікобактеріями стійкості до протитуберкульозних препаратів, що робить лікування тривалішим, дорожчим і менш успішним.
Як відбувається процеси лікування?
Повний курс лікування триває не менше 6 місяців. Він проходить у два етапи.
Основна фаза лікування проходить в умовах стаціонару й триває 2–3 місяці. Під час цієї фази має місце:
-
швидке знищення мікобактерій туберкульозу;
-
запобігання лікарській стійкості бактерій;
-
хворий стає не заразним.
Фаза підтримування може проводитися амбулаторно й триває від 3 до 4 місяців. У цій фазі зменшується кількість прийнятих препаратів, у порівнянні з основною фазою лікування. У цій фазі має місце:
-
вплив на решту мікобактерій туберкульозу (у тому числі на дрімаючі форми);
-
повне знезаражування вогнища в ураженому органі.
-
Пам’ятайте!
Одна із складових профілактики туберкульозу – це вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ. У вакцинованих при народженні дітей імунітет зберігається протягом 5–7 років.
Дотримання правил особистої гігієни, виконання рекомендацій, викладених в пам’ятці, вбереже вас від захворювання на туберкульоз!